Executive Committee

EXECUTIVE COMMITTEE MEMBERS
2017-2020

Officers of Synod :

  1. Most Rev. Thomas K. Oommen - Moderator
  2. Rt. Rev. Dr. V. Prasada Rao- Deputy Moderator
  3. Rev. Dr. D. R. Sadananda - General Secretary
  4. Adv. C. Robert Bruce - Hon. Treasurer.

Members :

    Cochin

  1. Rt. Rev. B. N. Fenn
  2. Rev. Jacob John
  3. Mr. Babu Abraham
  4. Dr. Mrs. Sheelakumari.

    Dornakal

  1. Rev. B. D. P. Ravindra
  2. Mr. V. J. Benjamin
  3. Mrs. E. Swarupa Kishore.

    Coimbatore

  1. Rt. Rev. Timothy Ravinder.

    East Kerala

  1. Rt. Rev. Dr. K. G. Daniel
  2. Rev. V. S. Francis
  3. Dr. Josemon George
  4. Dr. Mrs. Saramma Davis.

    Jaffna

  1. Rt. Rev. Dr. Daniel S. Thiagarajah
  2. Rev. V. Pathmathayalan
  3. Mr. N. Victor Jeyakumar
  4. Dr. Mrs. Thayalini Thiagarajah.

    Kanyakumari

  1. Rt. Rev. Dr. G. Devakadasham.

    Karimnagar

  1. Rt. Rev. Dr. K. Reuben Mark
  2. Rev. B. Christopher
  3. Mr. J. Samuel
  4. Mrs. Rama Jyothi.

    Karnataka Central

  1. Rt. Rev. Prasana Kumar Samuel
  2. Rev. J. Sampath Kumar
  3. Mr. Reginald Jagadish
  4. Mrs. Stella Sampath.

    Karnataka Northern

  1. Rt. Rev. Ravikumar J. Niranjan
  2. Rev. C. S. Hoolgeri
  3. Dr. Immanuel S. Malekar
  4. Mrs. Suhasini V. Samuel.

    Karnataka Southern

  1. Rt. Rev. Mohan Manoraj
  2. Rev. Winfred J. Amanna
  3. Mr. Vincent Palanna
  4. Dr. Suguna Shanthi.

    Krishna-Godavari

  1. Rt. Rev. Dr. G. Dyvasirvadam
  2. Rev. V. Isaac Ratna Raju
  3. Mr. G. Samuel Sudhir
  4. Dr. Mrs. P. V. Anila.

    Kollam Kottarakara

  1. Rt. Rev. Dr. Oommen George
  2. Rev. Dr. Bhanu Samuel
  3. Mr. Varkey Jacob
  4. Dr. Mrs. Elizabeth John Zachariah.

    Madhya Kerala

  1. Very Rev. T. J. John
  2. Mr. Jacob Philip (Monkuzhy)
  3. Mrs. Roby K. Thoppil.

    Madras

  1. Rt. Rev. Dr. J. George Stephen
  2. Rev. Dr. D. Samuel Jacob
  3. Mr. Hamilton Welson
  4. Mrs. Indra paul.

    Madurai-Ramnad

  1. Rt. Rev. Dr. M. Joseph
  2. Rev. A. David Jebaraj
  3. Adv. C. Fernandas Rathinaraja
  4. Mrs. Leela Manohari Joseph.

    Malabar

  1. Rt. Rev. Dr. Royce Manoj
  2. Rev. Trevor Jyothish
  3. Mr. Jayapal Samuel Zachai
  4. Dr. Sheela Noone.

    Medak

  1. Rt. Rev. A. C. Solomon Raj
  2. Rev. Dr. T. Bhasker
  3. Prof. Dr. B. Vimal Sukumar
  4. Mrs. Vajra Solomon Raj.

    Nandyal

  1. Rt. Rev. Dr. E. Pushpalalitha
  2. Rev. Z. Yesuratnam
  3. Mr. G. Anand
  4. Mrs. Matilda Samuel.

    Rayalaseema

  1. Rt. Rev. Dr. B. D. Prasada Rao.

    South Kerala

  1. Rt. Rev. A. Dharmaraj Rasalam.

    Trichy-Tanjore

  1. Rt. Rev. Dr. G. Paul Vasanthakumar
  2. Rev. A. Suresh Kumar
  3. Dr. D. Paul Dhayabaran
  4. Mrs. Lily Vasanthakumar.

    Thoothukudi-Nazareth

  1. Rt. Rev. S.E.C. Devasahayam
  2. Rev. K. Andrew Victor Gnanaoli
  3. Mr. J. Koilpitchai
  4. Dr. Mrs. Kamali Jeyaseelan.

    Tirunelveli

  1. Rt. Rev. Dr. J. J. Christdoss.

    Vellore

  1. Rt. Rev. Dr. A. Rajavelu
  2. Rev. M. G. Rajesh
  3. Mr. D. Karunagaran
  4. Mrs. Rachel Deva.

    CSI WF President

  1. Dr. Mrs. Susan Thomas.

NOMINATED MEMBERS :

  1. Mr. S. D. K. Rajan
  2. Dr. Bennet Abraham.

INVITEES :

Directors of Synodical Departments

  1. Rev. James Cecil, Director, Pastoral Concerns
  2. Rev. Asir Ebenezer, Director, CSI SEVA
  3. Rev. Solomon Paul, Director, Youth
  4. Rev. Sunil Raj Philip, Director, Communications & Dalit and Adivasi Concerns
  5. Rev. Maxcin John, Director, Mission & Evangelism
  6. Rev. Dr. Jayachitra, Director, Christian Education
  7. Dr. Mathew Koshy Punnackadu, Hon. Director, Ecological Concerns
  8. Mr. Anil Kumar Charles, Director, CSI BCC
  9. Ms. Synthia Sobha Rani, General Secretary, CSI WF.